Existují otázky, které jsou nám při zájmu o naše štěňátka pokládány velmi často. Neznamená to, že bychom vám velmi rádi nezodpověděli nějaké další nebo že bychom s vámi nechtěli trávit čas, rádi uslyšíme váš příběh, třeba jak jste se k westíkům dostali nebo jak jste westíka už dříve měli a teď se vám po něm stýská. Takové lásky k plemenu není nikdy dost. Jen chceme ušetřit trochu času vám i sobě nebo rozptýlit některé vaše obavy, které jste možná získali při hledání vašeho vysněného bílého chlupáče, ještě předtím než se nám ozvete.

Chceme westíka jen jako mazlíčka, prodáváte i štěňátka bez průkazu původu?

Všechna naše štěňátka jsou tzv. papírová – to znamená, že všechna obdrží průkaz původu (zkráceně PP) – a jsme členy Klubu chovatelů teriérů. Všechny naše vrhy jsou registrovány jak zde, tak i na plemenné knize, a díky tomu PP obdrží.

Důvodů, proč byste i vy měli chtít štěňátko s PP je několik:

Zaprvé, i když nechcete s vaším pejskem podstupovat výstavy nebo chov, což ostatně nechce velká část lidí, průkaz původu vám zaručí, že štěňátko mělo předky, kteří prošli tzv. uchovněním, při němž se vyřazuje řada vad z chovu a kontrolují se i některé zdravotní chyby, jakými jsou například vady skusu, počet zubů nebo zálomky na ocasu. Toto je naprosté minimum, které vám štěňátko s PP může zaručit vždy a v jakékoliv chovatelské stanici.

Zadruhé, chov papírových štěňátek přímo zakazuje některé praktiky, které by mohly ublížit fence i budoucím štěňátkům, a existuje řada regulací, mimo jiné že fenky mohou mít štěňátka pouze jednou do roka. U nás máte jednoduše jistotu, že se nic takového neděje už z principu.

Tak to budete jistě chtít, abych s takovými štěňátky později absolvoval výstavy? A co případný chov?

Ne, u nás nikdy nehrozí psané (ve smlouvě) nebo nepsané nucení majitelů do výstav nebo chovu.

Nikdy jsme od majitelů našich odchovů nepožadovali nic jiného než lásku k pejskovi, snahu a ochotu se o něj dobře postarat (po celou délku jeho života), což vyžaduje nejen počáteční investice, ale například veterinární péči. Je potřeba to mít na paměti.

Pokud váš pejsek nebo vaše fenka budou mít nakonec rodokmen a krásný zevnějšek jen pro to, aby se mohli vyhlubovat před ostatními psy na procházce, je to pouze rozhodnutí vaše jako majitele a chov westíků v českých krajích kvůli tomu jistě nevymře. Samozřejmě není problém se nám kdykoliv ozvat, že chcete se svým westíkem něco z toho absolvovat a potřebujete radu.

Mohu se vám ozvat, i když máte napsáno, že žádná štěňátka nemáte?

Samozřejmě, vše je na domluvě, a pokud jste ochotní si na štěňátko od nás počkat, máme i nezávazný pořadník. Sem si zapisujeme případné zájemce, což je zatím ten nejlepší způsob pro nás i pro vás, jaký jsme za dobu chovu vymysleli. Naše společná komunikace probíhá po celou dobu až do odběru štěňátka a plně to odpovídá naší chovatelské filozofii. Přece jen koupě štěňátka není věc, kterou byste měli uspěchat. Na rozdíl od nového mobilu bude westík vaším parťákem po dlouhou řadu let.

Je možné, že mi štěňátko odmítnete prodat?

Důležité je si uvědomit, že neprodáváme věci a snažíme se vždy najít dobrou rovnováhu mezi obchodním a chovatelským aspektem a láskou ke zvířatům. K tomu nutno podotknout, že ačkoliv se něco podobného stává v naprostém minimu případů, tak se někdy rozhodneme štěňátko z velmi vážných důvodů danému zájemci neprodat, protože za dlouhou dobu chovu máme své zkušenosti. Myslíme, že pořízení pejska je závazek, který je nutné uvážit, a v době odběru má být budoucí majitel informován a plně rozhodnut.

Jak dlouho trvá čekání na štěňátko, pokud se vše vydaří?

Záleží samozřejmě, v jaké době nás kontaktujete. Ale obecně od doby tzv. nakrytí fenky (hárání a návštěvy pejska) je nutné počítat dva měsíce pro samotnou březost a následně další dva měsíce pro růst štěňátka. Naše papírová štěňátka musí dosáhnout minimálně 8. týdne věku v době prodeje. Štěňátku pak hledáme majitele co nejdříve, nejlépe v průběhu dalších 14 dní, nejdéle měsíce, protože tato doba je nejvhodnější pro socializaci štěňátka u nového majitele/majitelů.

Záleží na tom, zda chci pejska nebo fenku?

Ano.

Je to jedna z věcí, na kterou se vás zeptáme, popřípadě vám s ní rádi poradíme. Obecně se dá říci, že o holčičky je větší zájem. To platí i pro naší chovatelskou stanici a potřeba s tím počítat. Nutno dodat, že tento jev pro nás stále záhadou a po tolika letech chovu víme, že každé štěňátko je charakterově jedinečné a fenky a pejsci se ve svém chování zase tolik neliší.

Můžete mi vybrat štěňátko s klidnou/s rozvernou povahou/podobné mému předchozímu westíkovi?

Důležité je si uvědomit, že každý westík je originál.

Je ovšem možné najít štěňátko, které bude odpovídat vaším požadavkům. Některá štěňátka ve vrhu jsou již od malička klidnější než jiná. A to bez ohledu na pohlaví. Některé holčičky jsou ve vrhu dominantní, aktivní a hravé a někteří kluci jsou prostě peciválové. Obecně ovšem platí, že westíci jsou silně svérázné a charakterově rozmanité plemeno, a pokud už jste někdy westíka měli, počítejte s tím, že váš nový přítel se bude od toho předešlého lišit. Ovšem proto je taky tolik milujeme.

Mohu vám napsat, i když od vás westíka mám a potřebuji poradit?

Samozřejmě, jsme ochotni vám v jakékoliv situaci poradit (např. chov, výstavy i různé potíže) a rádi o našich pejscích znovu uslyšíme, i když se třeba jedná jen o pozdrav na Facebooku, na který se vždycky snažíme odepsat, ale občas zapomeneme. O některých našich starších odchovech slyšíme i po řadě let, chováme dlouhou dobu a prozatím nemáme v plánu s tím přestat. Tohle všechno je součást „naší práce“ a „servisu“, který ke štěňátku dostanete.